MESUD BARZANİ VE ULUSLAŞMA TEMASINDA MAKYAVELLİ’Yİ DÜŞÜNMENİN NOTLARI

17 01 2017

NOTLARIMIN İlk  bölümünü  burada bitirirken, okurlarımla şu notu paylaşmanın ihtiyacını hissediyorum.  Ben kendi adıma hiç bir zaman siyasal konular konusunda, popülist siyasal bir sima kazanma niyetim olmadı/olmayacak, bu tür algı yaratmaya asla ilgi bile duymam. Bütün bu kaprisliklerin, komplekslerin, niyetlerin kendini insanî erdem olma formatına yöneltmeye eğilimi olmayan, insan olmaya ilgisiz olan, insanımsı eğilimler ve hastalıklar olarak görürüm.

( VEJİN Yazılarını oku, okut sosyal media tartışma platformlarında paylaş…)


 Not:  1


ben 3M. Şerif ŞENER///
 BU SON BİR HAFTA’da Sosyal mediada iki değerli insanımız  iki önemli temaya işaret ettiler. Bunlardan bir tanesi Hasan H. YILDIRIM Arkadaş’ın Kendi Facebook sayfasında  paylaştığı  Di  Niccolo Machiavelli’ye ait  özdeyiş alıntısıydı.  Diğeri; Fadil ÖZÇELİK’in kendi Facebook sayfasında yazdığı ’’Barzani ve Barzani karşıtlarının arasındaki çelişki ve çatışmalar…’’ yazılarıydı. Her iki değerli insanımızında dikkat çektiği tema çok önemlidir, bireysel olarak biz Kürdistan’lı Halkların okur yazar insanlarının sağlıklı bir insan olma ve nasıl bir uluslaşma yaratma sürecine toplumumuzu sevk etmemiz için, bilgi birikimizle topluma katkı sunmak istiyorsak ve istiyorlarsa, hakikatten Makyavelli ve onun insanlığa sunduğu sosyal ve siyasal felsefesinin üzerinde durmaları, biz Kürdistan’lı halklar için değer arzetmektedir. Bu değerli mesud-barzani-masud-barzanifilosofun, felsefesi kadar daha bir çok, felsefe, bilim ve teoloji dalında, insanlığa büyük hizmetler yapmış akıl ve zeka dahilerinin değerli felsefelerini kullaktan dinlemeden ziyade kendi eserlerinden okuyup idrak etmek, bizim gibi sömürgecilik statüsüyle köleleştirilen halklar için çok önemlidir. Çünkü, bizim toplumumuzun insanları sadece bir hayvan gibi üretime sevk edilen ve üretim dışındaki zaman zarfınıda, kahve meyhane köşelerinde, inter-net başlarında didişme, dedikodu, yalan dolan algılar üreterek birbirleriyle boğuşmaktan başka hiç bir meşgülü olmayan insanımsı manzaralara mahkum edilmiştir.

Ya da bu sömürgecilik statüye iyi ve insani niyetleriyle başkaldıran Kürdistan’lı Halkların değerli evladlarının  yarattığı ulusal kurtuluş savaşının değerleri üzerinde kendi bireysel zevk, hırs ve kirli machiavelli-e1426169271817ihtirasları uğruna manipüle edilen onbinlerce ana kuzusu gençlerin heder edildiği, yeri geldiğinde ’’…hepsinin üzerine bir kalem çekiyoruz.’’, ’’…Benim sizden istediğim sadece Apo, sen bu görevini iyi yapıyorsun’’ söylemlerinden öte sonuçlara yol açmıyan sömürgecilik statüsünün, zamana uygunluk arz eden çözüm önerilerinden başka hiç bir içeriği ve değeri olmayan önergelerin, ’’Barış, Kardeşlik, çözüm  dialoglarının’’ bize sunulan manzaralarıdır.

Bütün bu manzaralarda ulusal, siyasal, sosyal sömürgecilik statüsünün sorunlarına ilişkin, sağlıklı çözümüne  dönük hiç bir ciddi insani ahlak ve erdemliliğe dair emare bulamazsınız.
Şimdi konumuzun başında vurguladığımız, Hasan H. YILDIRIM Arkadaşın, Makyavelli’den aldığı12728826_425485267656587_5887159618238814718_n(3) özdeyiş alıntısına ve  Fadil ÖZÇELİK’in yazmış olduğu, başlığını yukarda aktardığımız söz konusu yazıdaki Otto Von Bismark ve Giuseppe Garibaldi’nin,  Almanya ve İtalya’da modern uluslaşma sürecindeki tarihsel rolüne dönük yaptığı göndermelere  dönelim.

Çünkü; Bismark’ın Almanya’da ve Garibaldi’nın İtalya’da ve de daha bir çok güçlü kişiliklerin oynadığı tarihsel rol bağlamında, Makyavelli’nin siyasal temalarda ön gördüğü erdem, onur, ahlak, şefkat, vefalığı kendine prensip eden güçlü bir Prens/Sultan/Şah/Önderlik ortaya çıkarma temalarıyla öylesine yakın bağları var ki, biz Kürdistan’lılar her zamankinden daha fazla bu temalar üzerinde yoğunlaşmalıyız ki;, bugün kangrenleşmiş Güney, Rojava, Kuzey ve Rojhılat Kürdistan yönetim sorunlarına, toplumsal irademizi yansıtarak, etkilerimizi katmak gerekir, aksi taktirde hipnotize edilen, sağduyuya saygısı olmayan, çılgın savaş, kaos histerileriyle kendinden geçmiş kitlelerin serserilikleriyle kimlik bulanlar, hayatı kendilerine ve gelecek nesillerine zehir ettiler, zehir etmeye devam edeceklerdir.

kek-fadilNOTLARIMIN İlk  bölümünü  burada bitirirken, okurlarımla şu notu paylaşmanın ihtiyacını hissediyorum.  Ben kendi adıma hiç bir zaman siyasal konular konusunda, popülist siyasal bir sima kazanma niyetim olmadı/olmayacak, bu tür algı yaratmaya asla ilgi bile duymam. Bütün bu kaprisliklerin, komplekslerin, niyetlerin kendini insanî erdem olma formatına yöneltmeye eğilimi olmayan, insan olmaya ilgisiz olan, insanımsı eğilimler ve hastalıklar olarak görürüm.

Benim daha sonra gerekiyorsa ayrıntılarıyla açabileceğim dünya felsefem bu. Benim ağırlıktaki ilgim; bilimin felsefe, teoloji ve astronomi/astroloji dallarıdır. Ama; bilimin her dalı sandığımızdan çok daha fazla birbirleriyle bağlantılı olduğundan dolayı, ister istemez, bilimin diğer limanlarına da uğramak zorunda kalmaktadır, insan. Dolayısıyla, niyetim sadece uğradığım bu limanlarda, karşımıza çelişki gibi çıkan konuları insanî erdem ve prensiplerde sorgulayıp notlar biçimde tartışmaya açmaktır. Yahut böylesi sorgulanması gereken çelişkilere, temiz, erdem ve ahlak sahibi insanlarımızla birlikte eğilmek, kendi toplumsal sorunlarımız ve içine sürüklendiğimiz kaos konusunda, toplumumuzun sağduyulu zeka ve aklını ortaya çıkararak, çözüm üretmeye dönük fikirlerin ortak iradesini, kirli emelleriyle ve niyetleriyle toplumun başına musallat olan siyasal erkleri ve kirli kalemlerin okur yazar takımını, insanî erdem ve sağlıklı insan ahlakıyla yönetim sanatına sevk edebileceğimizin, özgüvenini kendimizde yaratabileceğimize olan niyetimtendir,  bu notlarımı sizlerle paylaşıyorum. Ben kendi çapımda fırsat ve zaman buldukça notlar biçimde bu konulara eğileceğim…


Facebook


İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: