KiRLi DEVLET`iN, KiRLi İLİŞKİLERİ

16 07 2008

İHSAN SENER/// Kürd ve Türk toplumunun tek tek bireyleri olarak egri oturup dogru konusmayi birakalim, dogru düsünmeyi ögrenecekmiyiz? Kalkip dogruyu konusmak namuslu olmayi gerektiriyor. Dogru konusmaya calisan insanlarin birer birer öldürüldügü Türkiye´yi yaziyoruz. Kolay degil dogruyu konusmak ama, hic olmazsa düsüncelerimizde dogrulari ayirt edemezmiyiz. Bu, o kadar zor olmamazi gerek.

Rahmetli Hrant Dink Cinayeti öncesi APO-MiT iliskilerine gelmeye calisiyorum.Mumcu

Devlet, Sag-sol örgütlerin icine ajanini sizdirdigiyla övünerek Türk toplumuna ne kadar güclü devlet oldugunu göstermeye calisiyor. Apo ise, “Mit´in ajanini kullandigiyla…” övünerek ne kadar usta bir “lider” olduguyla Kürt toplumunu kandirmaya calisiyor. Olay ” ajan sizdirma ve ajan kullanma” gibi basit bir olay olarak yansitilmaya calisiliyor. Ama, gelin görün kü, isin özü böyle degil. Yani sorun Pilot Necati olayi degil bununla birlikte bizzat Apo´nun Mit ajani oldugu sorunudur.

Türk Gazetecisi Avni Özgürel ne hikmetse görgü tanigi olarak bu olayi desifre etti. Ve bu tanikligini Apo´nun agzindanda teyit etti. Bu olay bu kadar acik beyanla desifre edilmesine ragmen, neden halen kimi gazeteciler (örnegin: Nevzat Cicek Nokta Dergisinde ve Nasname inter-net sitesi) olayi Pilot Necati Kaya´yla sullandirmaya calisiyorlar. Bunda kirli devletin dolayli etkisi varmidir, bilemeyiz.

Avni Özgürel, Abdulcanbaz Öcalan´i, Ankara izmir caddesindeki Mit teskilatina bagli Fikir Ajansinda SIK SIK gördügünü ve Apo´nun da bunu Bekaa´da bir görüsmede onayladigini yazdi.

Ne Apo ve ne de MiT bunu inkar etmek icin bir beyanda bulunmadilar. O halde neden halen Avni Özgürel´in beyanlari dikkate alinmayip, olay gecmiste “susurluk olay”inda oldugu gibi kisilerle sinirli tutulmaya calisiliyor. Oysa, toplumu yönetmekten aciz ve toplumun basina her türlü tezgah kuran korsan, cabulcu, eskiya bir “devlet” vardir karsimizda, bu devlet hukuk disi icraatlar sergilemektedir. Objektif olarak güvenini ve varlik nedenini yitiren bir “devlet” olayiyla karsi karsiyayiz. Olay, kisilerle bulaniklastirilmaya calisilmazsin.

Meselâ, söz konusu gazeteci ve inter-net sitesi, Apo´nunda, Pilot Necati gibi kirli devletin bir koluna calistigi, P.K.K icinde birbirini hem denetleme hem de kollama baglaminda kullanildigi ekleme yapilsaydi, süphelerimizden haksiz olabilirdik. Ama, gel gör ki, söz konusu gazeteci ve inter-net sitesinin israrla gelistirmek istedigi Pilot Necati´nin sadece Mit ajani oldugunun vurgulanmis oldugudur. Avni Özgürel´in söyledikleri neden yabana atiliyor? Acaba, islerine gelmeyen bir seyler mi vardir? Apo-MiT iliskileri israrla Pilot Necati adli sahista dügümlendiriliyor.

“Yesil”in olayinda devletin bütün karanlik olaylarda bizat fiilen bulundugu gizletildi. Pilot Necati olayinda ise; Apo´nun bizzat kendisinin MiT Ajanligi gizletilmeye calisiliyor. Olayin vahim durumu Devletín ve Apo´nun suclari toplumdan gizletilmeye calisiliyor.

Agactan ormani görmeyecek kadar bön degiliz. Olay göz göre göre uzun vadeli karanlik devlet stratejisidir/senaryosudur. Eger bugün halen olaylarin üzerine gidilmiyorsa, Apo´nun ve onu izleyenlerin devlet´in ellinde, Güney Kürdistan´daki kazanimlara karsi kullanilmasi icin bir koz olarak durmasindandir.

Bu yeni sürecin vizyonunu Mehmet Agar “Yozgat ve Kerkük birlestirilecektir.” söyleminde ortaya atti.

Bunun akabinde Osman Öcalan´in beyanlari inter-net sitelerine yansidi. Ki nitekim Abdullah Öcalan her avukat görüsmesinde bu yönlü, kendisinin ve devletin yöneliminin oldugunu, üstü örtülüde olsa söylemektedir. Hem karanlik devlet hem de Öcalan Türk ve Kuzey-Bati Kürd toplumunu bu sürece alistirmaktadirlar.

Hep birlikte görecegiz satranc oyunun yeni figurlarini ve icraatlarini ve de yönelislerini, amac; karanlik ve kirli devletin korunmasi degilmidir?

2007-02-02


 

Uğur MUMCU’nun Resim Kaynağı Oda tv

Reklamlar

İşlemler

Information

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: