BU HAMUR DAHA ÇOK SU GÖTÜRÜR…

16 07 2008

iHSAN SENER/ Hoyrat,serseri bir mayın tarlası gibidir Türkiye. Yönetenlerde, yönetilenlerde bu cehennem azabi icinde bunaklasmislardir. Birileri ipin ucunu eline almis, “vatan menfaati icin” toplumu biryerlere sürüklemektedir. Hep alisik, defalarca görülen bir filmin icindeyiz, sanki. Aktörler belli vurulanda, vuranda besbelli ki, KURBAN. Ama senaryoyu düzenleyenler mechul.
Yine bir cinayet HRANT DINK olayi.Herkes diyebilir ki; zamansiz bir cinayet. öcalan M;iTOysa öyle olmadigini sonra görecegiz. Bu olay Türkiye’nin gündemine bir top gibi düstü. Bu cinayet öncesi Türkiye’nin gündemini meskul edecek olay neydi? Türkiye’nin encok merkezine koydugu olay “Kuzey Irak” yani Güney Kürdistan sorunuydu. Türkiye’nin gündemi sirf bu konuylami meskuldü? Elbetteki hayir.Bu sorunla baglantili önemli bir diger sorun vardi: Abdullah Öcalan ve Mit iliskisi.


Ne büyük tesadüf ne zaman bu konu Türkiye ortamina tasiniyorsa birileri Türkiye’nin gündemini degistirmeye calisiyor. Nitekim, Ugur Mumcu’nun cinayetindede aktüel konu da buydu. Her ne kadar derin devletin ahtapot kollari basin yayin, istihbarat propagandalariyla olayi dini kesime yüklemeye calistilarsa bile, belligini yitirmemis insanlarin hafizasinda olay, bu gün gibi taze. Besbelli ki, Ugur Mumcu, “…bombami üc gün sonra patlatacagim…” dedigi, Mit- Apo iliskileriydi. Ama, o dönemde namuslu Türk Gazetecileri arasinda bu iliskileri desifre etmeye calisan hemen hemen bir tek o oldugundan, derin devlet, bu konuyu onun sahsinda “susturabildi.”

Ama bu sefer bu konunun artik bir tek kisi degil, birden fazla gazetecinin kalemine yansidigini görüyoruz. Mit-Apo iliskisini konusan ve desifre etmeye calisan birden fazla insan. Her biri teker teker öldürüldügü takdirde kamuoyunun kafasina Mit ve Apo olayi daha cok oturacak bunu derin devlet hesaplayabiliyor, üstelik böyle bir durumda isler corap ipligi sökülür gibi kim bilir derin devletin cetelesmis bir “yeni” durumunun ortaya cikabilirliginide hesaplamislardir, susurluk kazasinda oldugu gibi. Böyle bir durumda derin devlet´in sececegi hedef direk bu gazeteciler degil de, Türkiyenin gündemini cok vahim bir olayla örtbas edecek bir sahsiyetin secilmesi, derin devletin kulanabilecegi akla gelen ilk yöntemlerdir. Dolayisiyla HRANT DINK bilincli bir secimdir.

HRANT DINK, Semdinli Olayini örtbas etmek icin Danistaya yapilan saldirida ölenler kadar günahsizdi. Danistayda ölenler, nasil Yasar Büyükanitin olayinin örtbas edilmesi icin kurban secildiyseler, Hrant Dink´inde Apo ve MiT iliskilerinin örtbas edilmesinde kurban olarak secildigini söylemem bir abartma olmayacaktir. Tarih bu olaylari ilerde daha cok aydinlatacaktir.

Ama, gel gör ki bu olaylarin kamuoyunca bilinmesi o kadar toplum icin önemlimidir? Diyesim geliyor hakkikatten Türk ve Kürt toplumu o kadar duyarlimidir yani; Kendilerini yönetenlerin her tür yöntemi kendine mubah sayarak ve kendilerinin basina her tür cirkin, terör tezgahini kuran derin devletten hesap soracak duyarliliga erismis midir? Bence hayir!

Rahmetli Aziz Nesin´in, Türk ve biz Kürd toplumu icin, Stockholm´da söyledigi sözleri hatirima geliyor. O günden bugüne kadar toplum ne kadar duyarlilasti. Toplumumuzun duyarlilasmadigini hepimiz görüyoruz.

Bu toplum bulanik suda avlanmaya alisiktir. Bu toplum “devlet icin vuranda, vurulanda sehittir, gazidir.” yahut “ben Mit´i kullandim” avuntulariyla kendinden gecmeyede alisiktir. Bu toplum neden ve hesap sorularina kapali bir toplumdur. Dolayisiyla, HRANT DINK´te erken unutulacak… Ugur Mumcu, Susurluk, Danistay olaylarinda oldugu gibi.

Resim Kaynakları: Oda tv, Zaman, Star, Milliyet

 

Reklamlar

İşlemler

Information

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: